Закінчення першої черги проекту “Чиста вода” с. Демня

Ротарі Клуб Львів опікується дітьми Сколівської школи-інтернату протягом трьох років. м. Сколе – невеликий центр віддаленого гірського карпатського району, що знаходиться в ста десяти км від м. Львова. Сколівщина – традиційно депресивна місцевість, з низьким рівнем розвитку промисловості, соціальної, побутової сфер та інфраструктури.

У школі – інтернаті навчається понад чотириста дітей з багатьох гірських сіл, у т.ч. з таких, до котрих взимку немає доріг. Серед них близько 80 дітей сиріт та напівсиріт.

Ротарійці РК Львів впродовж кількох років забезпечують цих дітей теплим одягом, зимовим взуттям, відвідують їх на свято Св.Миколая, з подарунками, та шкільним приладдям.
Через Ларса Вестберга, члена РК Львів, надійшла пропозиція від РК Фредеріксберг, м. Копенгаген, Данія, про співпрацю у реалізації різних програм на Львівщині.

8 лютого 2007 року, на засіданні дирекції президент – елект Ярослав Музичко запропонував здійснити проект ремонту водогону до школи-інтернату у м.Сколе. Проблема водопостачання існує у цілому регіоні, але діти споживали воду, що збігала з гір водогоном, спорудженим австрійським бароном Гределем у 1905 році. А школа розташована у його колишньому палаці, у мальовничому куточку під горою. Оточує палац чудовий парк з столітніми деревами. Старий водогін – цікава інженерна споруда. Він складається з двох водозаборів, котрі збирають воду з гірських потоків та головного резервуара, у котрому відбувалась очистка води через систему фільтрів, у т.ч. наповнених деревним вугіллям. Півтора кілометри водогону з гір прокладено товстостінними австрійськими трубами сторічної давності, котрі пережили дві світові війни і зуміли вціліти та виконувати свою функцію до сьогодення. Та з часом, після багатьох повеней, частих у Карпатах, бетонні колектори отримали пошкодження, крізь тріщини у стінках значна кількість води витікала, не потрапляючи у труби, а та, що потрапляла, часто була забруднена піском та іншими домішками і не завжди придатна до пиття та приготування їжі.

До реалізації ідеї водопостачання школи – інтернату ротарійці підійшли ґрунтовно. Шляхів виконання завдання було декілька:
– буріння артезіанської свердловини на території школи;
– викопування колодязя
– ремонт старого водогону.

Найбільш привабливою була перша ідея, але запросивши науковців з Львівського інституту геології Карпат для вивчення питання, стало зрозуміло, що вода з артезіанських свердловин у цій місцевості придатна тільки для технічних потреб, з огляду на високий рівень мінералізації вод, що залягають у пластах на глибині від 60 до 110 м. Колодязь був не ефективним – замалий дебет води для школи. А ремонт старого водогону ускладнювався тим, що остання повінь 2007 року майже повністю знищила дорогу, залишилась тільки стежина, а подекуди і її не було. Всі будматеріали довелося б нести робітникам, і працювати без жодних механізмів. Та і зібраних коштів виявилось не достатньо у зв’язку з подорожчанням. Тоді клуб прийняв рішення розділити проект на дві частини.

Перша – очистити воду з існуючого водогону і підготувати її до споживання у школі;
Друга – продовжувати збирати кошти на ремонт старого водогону.
Реалізацію та забезпечення першої частини проекту клуб доручив Олегу Яницькому. За гроші, зібрані ротарійцями РК Фредеріксберг м. Копенгаген та РК Львів у Сколівській школі – інтернаті було змонтовано та здано в експлуатацію сучасну установку з очистки води з резервуаром на 5 000 літрів. Цієї кількості води вистачає для приготування їжі дітям всієї школи, на всіх поверхах цілодобовий доступ до питної води.

9 жовтня 2008 р. у м.Сколе відбулось виїзне засідання РК Львів, де у присутності голови райдержадміністрації, начальників обласного та районного відділів освіти, преси та телебачення, президент Юрій Самура урочисто відкрив установку з очистки води. Всі присутні разом з дітьми мали можливість скуштувати добру чарку смачної води.

Принагідно ротарійці подарували школярам цифровий фотоапарат, спортивне спорядження та інші необхідні дітям речі.
Проект продовжується, а фотозвіт урочистого запуску очисної системи Ви можете побачити тут.

Ярослав Музичко
Паст президент РК Львів 2007-2008
асистент Губернатора.