Історія Ротарі Клубу у Львові

Ініціатором створення Ротарі Клубу у Львові був молодий львівський підприємець Мирослав Гаврилів, який познайомився з діяльністю Ротарі під час навчального стажування в США. Ротарійською ідеєю служіння він зумів тоді захопити близько двадцяти львів’ян, серед яких були підприємці, державні службовці, лікарі, представники інших професій. 26 червня 1993 року засновникам Ротарі Клубу Львів було вручено Хартію Ротарі Інтернешнл. Ротарі Клуб Львів став другим офіційно зареєстрованим Клубом Ротарі в Україні після київського.

Першим проектом тоді ще не зареєстрованого Клубу, літом 1992 року, була участь в міжнародному проекті „Поліо Плюс” Фонду Ротарі Інтернешнл – акція з профілактики захворювання поліомієліту в дітей, які проживають в гірських районах  Львівської та Івано-Франківської областей. Тоді до Львівської обласної санепідемстанції було доставлено 5 тисяч доз вакцини поліо. Для сестринського персоналу Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей американські доктори провели семінар. В реалізації цього проекту крім Фонду Ротарі взяли участь партнерські Клуби з США (Каліфорнії) та Канади а саме Іван Яловий (John Elloway) з  РК Новато (RC Novato). Мирослав Гаврилів, Юрій Коржинський, Мирон Угрин РК Львів (RC Lviv). Це був перший досвід значного міжнародного проекту, яких в подальшому було багато.

У 1994 році розпочалася програма річних студентських навчальних обмінів між РК Львів та об’єднанням Ротарі Клубів східних штатів США – ESSEX Inc. (Eastern States Student Exchanges Incorporated). У 1994-1995 навчальному році РК Львів прийняв 9 школярів старших класів США та направив до США 15 львів’ян. Надалі цей проект поширився на Канаду і Бразилію. Його керівником був Степан Кубів. Надалі РК Львів поширив цей проект на українські Клуби Дистрикту 2230 на 1999-2000 навчальний рік.

У липні 1997 року журнал “The Rotarian” опублікував статтю про успішне завершення проекту Heifer Project International через Ротарі Клуби Канзас сіті та Львів. Освальд Гьорінг, ПДГ, уродженець с. Олика Волинської області та Роман Дацько, другий Президент РК Львів. Проект розпочався в 1994 році і його супроводжував Сергій Лобозинський в с.Рихтичі Дрогобицького району. Це був третій вагомий проект РК Львів із залученням іншої міжнародної організації.

Теза, що Ротарі не кооптується з іншими організаціями не відповідає дійсності. РК Львів виступив засновником фонду “Глиняни” завдяки позиції Олега Гураля. І тепер можемо пишатися сукупній користі для жителів Глинян через фонд та безпосередньо від членів Ротарі Клубу Львів за всі роки.

Найбільшою, найвагомішою програмою РК Львів була програма для хворих на ішемічну хворобу серця “Коронари” по створенню другого кардіохірургічного відділення у Львівській обласній клінічній лікарні. Це окрема історія: програма почалася за Президента Мирона Угрина і закінчилася за Тараса Фецича. РК Львів прийняв на себе обладнання на 2,5 мільйони доларів США по митній декларації. Від РК Львів супроводжував Мирослав Гаврилів, а впроваджував Олександр Лемішко.

Програма “чистої води” для Сколівського інтернату за участю РК Львів та РК Копенгаген Йорган Шрамм. Започаткувалася за Президента Ярослава Музичко і завершилася за Президента Юрія Самури. Встановлено установку очистки води. Є фото в журналі “Ротарієць”, як учень п’є воду! Займалися Президенти Клубу, але по суті вів Ларс Вестберг.

У 2013 РК Львів розпочав тему підтримки створення Центру пересадки кісткового мозку і продовжує тепер. По своїй технологічності та інтелектуальності це друга вагома медична програма. Цю програму супроводжували Сергій Лобозинський, Богдан Демчина, впроваджує Орест Тушницький.

2022 рік Ротарійський гуманітарний хаб РК Львів та Паспортного РК “Україна Єдність”. Ігор Савчикевич. Негласно підтримка проекту Андрія Гудзоватого з автомобілів для військових.

РК Львів був спонсором щодо створення Ротарі Клубів: Ужгород, Львів-Леополіс, Львів-Центр, Львів-Замок, Трускавець, Кам’янка Бузька, Луцьк, Рівне, Тернопіль, Івано-Франківськ, Кам’янець-Подільський, Черкаси-Центр, Київ-Мултинешонал, Харків Малтинешнл, Паспортний РК “Україна Єдність” та РТК Львів.

Фундації РІ – Посольські стипендії (Ambassadorial Scholarships) RC Arlington, Washigton DC – Марія Мандич із США навчалася в Інституті Прикладного мистецтва. Супроводжував Ігор Сирямін.

Програма поїздки вчителів німецької мови міста Львова, які ніколи не були в Німеччині. Керівник Павло Кашкадамов з Джорджем Фінлі ( George Finley) RC Schvabische Hall, Germany.

Rejetta з Нідерландів по створенню майстерні для ремонту візків для інвалідів самими інвалідами – Геннадій Кройчик. Надалі цей взірець такої діяльності адаптував РК Одеса в Одесі.

Негласно. 2014 рік. РК Львів закупив у Дніпропетровську 48 специфічних акумуляторів для танкової частини в Яворові. 24 танки пішли на фронт. Курував  Андрій Петрух.

Серед інших значних програм, реалізованих за участю Ротарі Клубу Львів, слід назвати:

  • організацію безкоштовної передачі до села Рихтичі Дрогобицького району 100 племінних корів симентальської породи (1993 р.), що започаткувало реалізацію Гейфер-проекту в Україні,
  • участь в загальнонаціональній вакцинації дітей України проти поліомієліту (1995 р.),
  • доставка на Україну інвалідських візків (спільно з РК Шобо (Швеція);
  • створення разом з РК Реувійк (Нідерланди) майстерні “Ріджета” з ремонту та виробництва інвалідських візочків, на якій працюють лише інваліди з порушенням функції опорно-рухового апарату (1998 р.),
  • доставка Центральній Обласній лікарні понад 40 тон обладнання, апаратури та медичних матеріалів на загальну суму біля 6 млн. німецьких марок (1994, 1995, 1996, 1997 рр.),
  • 98 тон гуманітарних вантажів з Франції та Швеції для медичних та навчальних заходів України (1995, 1996, 1997, 1998 рр.),
  • організація допомоги сиротинцям у Львівській та Чернівецькій області спільно з РК Ванкувер (Канада) на суму понад 830 тис. гривень (1999, 2000, 2001, 2003 рр.);
  • в лютому 2004 року 15 постраждалим в катастрофі на Скнилові (дітям та молоді) була надана матеріальна допомога
  • багаторічна допомога центру реабілітації дітей, хворих на ДЦП “Джерело”;

В напрямку освітньої діяльності, за останні 10 років Клуб відправив на навчання до Америки, Канади та Бразилії 156 учнів старших класів, студентів та фахівців, та прийняв на таких самих умовах 24 юнаків та дівчат з цих країн. Крім цих річних програм відбувалися також навчальні програми спеціалістів, зокрема, стажування групи з 20 вчителів німецької мови у школах Німеччини.

На протязі років спільної роботи у РК Львів склалися направду тісні дружні стосунки з багатьма Клубами в Україні і за кордоном. Член РК Львів Павло Кашкадамов став першим громадянином України в столітній історії Ротарі Інтернешнл, котрий виконував функцію посадової особи Ротарі Інтернешнл – Ґубернатора Дистрикту 2230.

Члени Ротарі Клубу Львів, яких сьогодні в складі Клубу – 33, і надалі готові віддавати частину свого життя справі служіння людям, втілюючи в життя ідеали Ротарі.