Традиційно для останніх років, збір коштів на подарунки дітям-сиротам до Дня Святого Миколая – улюбленого свята усіх без винятку українських дітей, Ротарі Клуб «Львів» розпочав з організації та проведення благодійного сеансу одночасної гри в шахи, який цьогоріч був ювілейним, десятим за ліком і відбувся 21-го листопада.
Нагадаємо, вперше благодійний сеанс одночасної гри в шахи під гаслом «Творимо добро разом», за ініціативи подружжя Любові і Богдана Демчин (на той момент президента Ротарі Клубу «Львів»), професора Ігоря Євстахевича та гросмейстера Олега Романишина, відбувся у 2012 році і проводився щороку включно по 2019 рік. На жаль, спочатку через пандемію Covid-19 у 2020 і 2021 роках, а далі через повномасштабне вторгнення москалів на українську землю в 2022, впродовж трьох років сеанс не проводився. Але рік тому, восени 2023, після тривалої, трирічної перерви, за ініціативи знову ж таки подружжя Любові і Богдана Демчин та тодішнього ректора Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, професора Євгена Приступи, який неодноразово був учасником турніру, сеанс одночасної гри в шахи з відомими гросмейстерами було, що називається, реанімовано.
Зазначимо, що в 2023 році турнір вперше відбувся у ЛДУФК імені Івана Боберського. Тож цьогоріч, тепер уже за ініціативи нинішнього ректора вишу, доцента Ярослава Свища, провідний заклад вищої освіти галузі фізичного виховання і спорту на теренах Західної України вдруге приймав сеанс. Між іншим, цей виш єдиний в Україні, де готують тренерів з гри у шахи. А серед його випускників наразі 24 міжнародні гросмейстери і немає жодних сумнівів, що ця цифра буде збільшуватися ледь не кожного року.
Кожен охочий мав нагоду випробувати себе у найстарішій грі людства в очному протистоянні з міжнародними гросмейстерами – легендарними львів’янином Олегом Романишиним та Маргейром Петурссоном з Ісландії, які свого часу входили до когорти найсильніших шахістів не тільки України, а й світу, а також одним з гравців національної збірної України сьогодення Мартином Кравцівим – випускником, а нині аспірантом першого року навчання ЛДУФК імені Івана Боберського, в колекції нагород якого «срібло» Шахової Олімпіади-2016 та «золото» Євро-2021.
Нагадаємо, що впродовж дев’яти попередніх сеансів незмінним його учасником був саме Олег Романишин. Разом з ним у різні роки учасниками турніру були інші шахові зірки, зокрема, Марта Літинська, Василь Іванчук, Олександр Білявський, Адріан Михальчишин, Назар Фірман та ісландець Маргейр Петурссон, який цього разу грав уже втретє. Тепер цей список доповнив Мартин Кравців.
Учасників сеансу та гостей, які завітали на звітний захід, зустрічали популярні мелодії різних часів та народів світу у виконанні відомого львівського скрипаля Миколи Сала. Ведучим «Свята шахів» традиційно був Богдан Демчина. А з вітальним словом до учасників та усіх присутніх звернулися екс-ректор ЛДУФК імені Івана Боберського, професор Євген Приступа, чинний президент Ротарі Клубу «Львів» Орест Тушницький та гросмейстери Олег Романишин, Маргейр Петурссон і Мартин Кравців.
Після вітальних слів, усі присутні на «Святі шахів» хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх, хто загинув на війні з клятими москалями за свободу і незалежність та цілісність нашої Неньки України. До речі, серед запрошених почесних гостей турніру були й військові, які після поранень зараз проходять реабілітацію в реабілітаційному центрі «Галичина» у Львові. Зокрема, рядовий Василь Кучковський – уродженець м. Іллінці Вінницької області, який у довоєнному житті працював будівельником, вступив добровольцем до лав ЗСУ 1-го квітня 2022 року. Воював на Харківському напрямку, отримав поранення під час мінометного обстрілу. А одесит, молодший сержант Павло Коркожа пішов до лав ЗСУ добровольцем у червні 2022 року. Служив у 28-й бригаді, воював на Миколаївському, Херсонському та Донецькому напрямках. Поранення отримав 15-го серпня 2024 року під Озеренівкою. Додамо, що в довоєнному житті він був помічником капітана в торговому флоті. Між іншим, планує повернутися в морське плавання…
Перед стартом сеансу гри в шахи, знову таки традиційно, відбувся аукціон, на якому було виставлено низку ексклюзивних спортивних, і не тільки, лотів. Провів його відомий журналіст, військовий оглядач Василь Пехньо. До речі, він був журналістом разом зі своєю чарівною дружиною Мар’яною на нашому першому «Святі шахів» у тепер вже доволі далекому 2012 році. Тож саме вони, тоді ще просто колеги по роботі, а нині подружжя, є авторами першого телесюжету про благодійний сеанс за участю відомих гросмейстерів.
Першим лотом була футболка Олега Романишина з часів, коли він 15 років тому був тренером збірної Індії на Шаховій Олімпіаді-2009. Другий лот – п’ятигривнева монета України «Народжений в Україні» від сім’ї ротарійців Юлії та Юрія Циндра, які завжди допомагають в організації та проведенні «Свята шахів», а їхній син Юліан займався освітленням, озвученням та технічним супроводом цьогорічного заходу. Також слід сказати про ще одне подружжя ротарійців – Надію та Володимира Дуць, які завжди дуже активно долучаються до того, аби захід відбувся на найвищому рівні.
Також серед лотів було чотири футболки. Три з них із автографами гравців та тренерів трьох львівських команд елітних дивізіонів чемпіонату України – футзальної «Енергії», гандбольної «Галичанки» та футбольного клубу «Карпати». А ще одна – від правого захисника львівського футбольного клубу «Рух» Олексія Сича. Він передав футболку збірної України з своїм автографом, в якій був у своєму дебютному матчі в складі національної команди. Окрім того, були виставлені на аукціон м’ячі з автографами гравців та тренерів «Карпат» і «Руху».
Унікальний лот аукціону – картина від художника Аскольда Кучера. Художня практика лікаря УЗД-діагностики, кандидата медичних наук, доцента Аскольда Кучера пов’язана з його науково-медичною практикою. Мало, хто знає, що Аскольд перший у світі використав ультразвуковий апарат для отримання графічних зображень і створив такий напрямок медіамистецтва, як «Ультразвукова графіка», якій, до речі, аналогів дотепер у світі не має. Другий його напрямок – це живопис. Крім виставок в Україні, картини Аскольда Кучера неодноразово презентувалися в Польщі, Італії (Рим), Іспанії (Мадрид). Його роботи є в приватних колекціях як у Європі, так і в США та Канаді.
По завершенні аукціону розпочався власне благодійний сеанс одночасної гри в шахи. Суперниками гросмейстерів цього разу були 39 шахістів-аматорів, троє з них, а саме Станіслав Бондаренко, Андріан Карпінець та незрячий Іван Яцишин зуміли зіграти внічию. У решті партій гросмейстери взяли над суперниками гору. Втім, усі учасники сеансу, незалежно від результату, отримали на згадку сертифікат, який засвідчує, що вони зіграли офіційну партію в шахи з міжнародним гросмейстером.
Звісно, спортивні результати – це завжди цікаво, особливо для вболівальників. Однак в даному випадку головне – це загальна кількість зібраних коштів за продані квитки, реалізовані лоти та пожертви присутніх. Так от, сумарний результат звітного сеансу – понад 120 000 гривень на користь діток! Так само, як і кошти, а це 1300 доларів США, які надійшли на рахунок організаторів впродовж «Свята шахів» від друзів з-за океану: Наталі Асаведо і Сергія Даніва, Оксани та Олега Бекер, Ворен і Дана Флетер, Тані та Саші Сопов, а також Енріке і Кендіс Перез.
Усі зібрані кошти пішли на подарунки до Дня Святого Миколая та інші потреби дітей з трьох сиротинців. Двома з них вже понад десять років опікується Ротарі Клуб «Львів». Зокрема, сиротинцю в смт Лопатин Червоноградського району Львівської області, окрім солодощів та фруктів для дітей, подарували трьохфазний генератор, який в разі відсутності електропостачання забезпечить роботу котельні, а значить в них буде тепло та гаряча вода. Окрім того, величезний торт-шахівницю з повним набором шоколадних фігур «Святові шахів» подарував ротарієць Андрій Гудзоватий то його син Олег . Цей торт став смачним підвечірком дітям сиротинця у Львові, що знаходиться за адресою вулиця Просвіти, 2. Окрім традиційних фруктово-кондитерських подарунків за зібрані кошти ротарійці закупили велосипеди та речі особистої гігієни дітям цього сиротинця.
Вперше представники Ротарі Клубу «Львів» напередодні Дня Святого Миколая завітали цього року в гості до дітей-сиріт у Раві-Руській. Разом з ротарійцями прийшли також міський голова Іван Івануса, професор Валерій Соловйов – багаторічний очільник освітян району, в якому знаходиться Рава-Руська, а нині завідувач кафедри педагогіки і психології ЛДУФК імені Івана Боберського, а також представники Служби у справах дітей. Ротарійський Миколай приніс дітям, які позбавлені батьківської опіки, цукерки, мандарини, блюзи-худі, постіль, ровер і забавки найменшій – дворічній Ангеліні, а також добре серце від учасників «Свята шахів». Адже ми всі причетні до радості цих дітей…
Фотозвіт про цю подію можна переглянути тут.
Ротарі Клуб «Львів» продовжує творити добро!Чужих дітей не буває!Україна понад усе!